Audyty i pre-audyty energetyczne

Mówiąc w skrócie - Państwo dopłaci do remontu, w którym polepszy się stan termiczny obiektu nawet 20% jego kosztów. Wystarczy tylko złożyć wniosek z załącznikiem w postaci audytu.

Część inwestorów obawiając się, iż "audyt nie wyjdzie" (tzn. że obliczenia w audycie wykażą, iż nie będzie spełniony warunek umożliwiający otrzymanie premii termomodernizacyjnej) nie decyduje się na wykonanie audytu energetycznego i rezygnujue ze starań o pomoc Skarbu Państwa w realizacji termomodernizacji, chcąc uniknąć zbędnych kosztów. W takim przypadku pomocny bywa pre-audyt energetyczny, czyli oszacowanie zmniejszenia zapotrzebowania ciepła, określenie celowości wykonania audytu (tzn. sprawdzenie, czy będą spełnione warunki ustawowe) i wielkości ewentualnej premii termomodernizacyjnej. Preaudyt wykonany z inicjatywy audytora jest bezpłatny, na zlecenie strony zamawiającej - płatny zgodnie z cennikiem

Audytor energetyczny (doradca energetyczny) jest nową specjalnością techniczną i nowym zawodem. Audytorzy dokonują oceny użytkowania energii w aktualnym stanie i przygotowują propozycje poprawy tego stanu w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie.

Autor energetyczny jest specjalistą w zakresie środków technicznych związanych z użytkowaniem energii, a także w zakresie oceny efektywności przedsięwzięć modernizacyjnych i ich finansowania. Audytorami są osoby z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa i innych, które ukończyły kursy szkoleniowe lub studia podyplomowe z zakresu audytingu energetycznego.

W Polsce  obowiązuje wymaganie opracowania audytu energetycznego w przypadku korzystania z pomocy finansowej państwa udzielanej na cele termomodernizacji budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego i budynków użyteczności publicznej zarządzanych przez samorządy lokalne, a także lokalnych źródeł ciepła i lokalnych sieci ciepłowniczych w trybie tzw. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. w oparciu o odpowiednie rozporządzenie.

Ustawa ta pozwala na zaoszczędzenie do 16% wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub 20% kredytu na przedsiewziecie remontowe - tą część pokrywa Państwo.   Opracowanie audytów jest wymagane także przez władze samorządowe, instytucje państwowe i inne w przypadku niektórych innych form finansowania termomodernizacji (niezależnych od ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów).